Kulinaria

Top 5 przystawek z grzybami w roli głównej

Top 5 przystawek z grzybami w roli głównej

Grzyby są smaczne, ale też zdrowe, choć nie ma się co oszukiwań nie mają one dobrego PR, wszak ostatnie zatrucia sprawiają, że wiele osób boi się je jeść. Ale to błąd, gdyż mają one wiele składników odżywczych, ale o nich za chwilę. Na początek należy skupić się na bezpieczeństwie, a to oznacza, że trzeba jeść grzyby ze sprawdzonego źródła, czyli jeżeli nie macie pojęcia o gatunkach, to zwyczajnie należy sobie darować grzybobranie i zdecydowanie należy kupić grzyby w sprawdzonym sklepie. Jeżeli zaś chodzi o walory prozdrowotne, to jest ich wiele. Grzyby są źródłem choćby potasu, który pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, ale też poprawia koncentrację. W grzybach można znaleźć także żelazo, wapń czy selen, jak również witaminy z grupy B. Dziś jednak nie skupimy się na prozdrowotnych walorach grzybów, lecz przedstawimy Wam pomysły na top 5 przystawek z grzybami w roli głównej.

Top 1: grzybowy zawrót głowy

Bazą naszej pierwszej przystawki będą grzyby suszone. Otóż oczywiście na początek należy je zalać zimną wodą, na około 10-12 godzin. Po tym czasie można już przejść do ich obróbki. Odlewamy wodę i grzyby umieszczamy na rozgrzanej patelni. Oczywiście wcześniej należy dodać nieco tłuszczu, choćby dwie łyżki oliwy z oliwek. Grzyby przesmażamy przez około 5 minut, następnie dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę i znowu smażymy przez kilka minut. Następnie grzyby zalewamy szklanką bulionu, dodajemy jeszcze szczyptę pieprzu i całość dusimy pod przykryciem przez kolejną godzinę. Po tym czasie bulion powinien już niemal odparować. Wtedy czekamy, aż grzyby ostygną i możemy przejść do ich blendowania. Gdy i ten etap za nami kroimy bagietkę na plastry i na każdy z nich dodajemy łyżkę nadzienia grzybowego. Trzemy jeszcze na całość nieco sera i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na 2-3 minuty. Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza. Taką przystawkę można podawać zarówno na ciepło, jak i zimno. W jednym i drugim przypadku smakuje obłędnie.

Top 2: szybka i łatwa przystawka

Wiecie już, że należy znaleźć dobre źródło, gdzie możecie zakupić grzyby, wszak ich jakość ma duży wpływ, także na efekt finalny każdej przystawki, czyli smak. Dlatego też polecamy Wam sklep grzybysuszone-sklep.pl. Nasza druga przystawka także będzie łatwa do wykonania. W tym przypadku potrzebować będziemy borowików suszonych. Oczywiście znowu należy pamiętać, aby zalać je wodą. Po kilku godzinach wrzucamy je co garnka, następnie gotujemy w bulionie przez godzinę. Teraz pozostaje już tylko pokroić je na małe kawałki, a następnie posolić i popieprzyć całość. Borowiki umieszczamy na placku tortilli, następnie trzemy do środka ser. Teraz placek opiekamy. Pozostaje już tylko pokroić placek z nadzieniem na małe kawałki i już można cieszyć się smakiem tej przekąski.

Top 3: gdy nie masz pomysłu…

Czasami życie potrafi zaskakiwać i czasami zaskakuje nas niespodziewaną wizytą gości. Warto wtedy zaserwować im coś smacznego, ale też łatwego w wykonaniu. Ale nie ma się co oszukiwać, często wtedy jak na złość pomysłów brak. W takim przypadku wystarczą tylko grzyby marynowane, które kroicie w małą kosteczkę, następnie dodajecie pokrojone w kostkę warzywa, takie jak pomidor, ogórek czy marchewka. Całość wystarczy tylko wymieszać i dodać łyżkę majonezu. To już niemal wszystko, bo wystarczy jeszcze nałożyć porcję na chleb zwykły bądź tostowy, z którego wykrawacie skórki, zaś kromki kroicie na kostki. Efekt finalny naprawdę dobrze się prezentuje, ale też przystawka jest bardzo smaczna.

Top 4: mała grzybowa niespodzianka

Bazą następnej przystawki są różne gatunki grzybów suszonych. Wystarczy tylko je wcześniej namoczyć, następnie pogotować przez godzinę i zmielić w maszynce do mielenia. Teraz masę trzeba doprawić solą i pieprzem, a także wyciśniętym ząbkiem czosnku. Całość mieszamy i dodajemy jajko. Formujemy kuleczki, które odsmażamy na patelni i gotowe.

Top 5: sałatka grzybowa jest szybko gotowa

Oczywiście w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć sałatki grzybowej. W tym przypadku bazą będą marynowane podgrzybki. Odsączamy je z zalewy. Umieszczamy je w misce, następnie dodajemy mix sałat, a także pomidorki koktajlowe, zarówno żółte, jak i czerwone. Wszystko mieszamy i doprawiamy.