Biznes cateringowyKulinaria

Czynniki wpływające na rentowność i funkcjonalność piekarni

Czynniki wpływające na rentowność i funkcjonalność piekarni

Piekarnie to popularne lokale gastronomiczne, które pozwalają na wyrażenie swojej kulinarnej kreatywności, jednocześnie obsługując bardzo dochodowy rynek. Ponadto osoby z wykształceniem innym niż kulinarne mogą z łatwością wejść do branży, otwierając domową piekarnię.

Ale biznes, który polega na przygotowywaniu chleba w sposób opłacalny i funkcjonalny stawia wyjątkowe wyzwania, które różnią się od innych rodzajów zakładów. Dlatego w tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces otwierania piekarni.

Doświadczenie i wiedza

Doświadczenie i wiedza są bardzo ważne. Najbardziej rentowne piekarnie mają marżę zysku brutto na poziomie 9%, podczas gdy średnia jest znacznie niższa i wynosi 4%. Pierwszym krokiem przy otwieraniu nowego zakładu powinno być sporządzenie biznesplanu dla piekarni i zawsze dążenie do zwiększenia jej rentowności i rozwoju. Biznes plan jest integralną częścią rozpoczęcia nowego przedsięwzięcia, ponieważ określa jaki rodzaj biznesu chcesz otworzyć, jak będzie on zorganizowany, jaki rodzaj produktów będziesz sprzedawać. Solidny biznesplan może pomóc w uzyskaniu finansowania i ułatwić proces otwierania nowej piekarni.

Wybór najlepszej lokalizacji

Rodzaj powierzchni handlowej, jakiej będziesz potrzebował, będzie zależał od rodzaju otwieranej piekarni. Na przykład, jeśli otwierasz kawiarnię-piekarnię, musisz wynająć obiekt, w którym będziesz mógł zaadaptować część powierzchni na stoliki i bar. Piekarnie detaliczne powinny szukać miejsca w centralnej lokalizacji w pobliżu ich docelowej grupy demograficznej. Ponieważ piekarnie hurtowe sprzedają swoje produkty firmom a nie klientom, mogą być położone dalej od centrum miasta.

Ale niezależnie od rodzaju otwieranej piekarni, jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę szukając powierzchni handlowej:

Dane demograficzne
Dostępność
Bliskość dostawców
Wielkość i wymagania przestrzenne
Przepisy dotyczące zdrowia i zagospodarowania przestrzennego
Wskaźniki bezpieczeństwa i przestępczości

Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla swojej firmy można zatrudnić prawnika, który przygotuje i wynegocjuje umowę najmu z wynajmującym. Aby uchronić się przed potencjalnymi problemami podczas negocjowania umowy najmu, należy określić długość najmu, wszelkie podwyżki czynszu, które mogą być uwzględnione, kto zapłaci za ewentualne odnowienie umowy oraz jakie media są objęte umową.

Kontrola zapasów

Po rozpoczęciu planowania rozwoju procesu produkcji, można rozpocząć delimitację ilości zasobów i surowców potrzebnych na dzień, tydzień lub miesiąc. Jeśli nie masz doświadczenia w kontroli zapasów, istnieje oprogramowanie i wirtualne narzędzia, które pozwalają mierzyć i śledzić wszystkie te dane.